15. ročník Expedice Mars


Na Mars s vyškovskou hvězdárnou. Studenti během simulované mise doletí na rudou planetu a vystoupí na jejím povrchu

Na Hvězdárně Vyškov se od 10. do 14. prosince v rámci 15. ročníku Expedice Mars uskuteční v pořadí již pátá simulovaná mise na Mars. Jedná se o nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu v Evropě, je dlouhý 100 hodin a jeho součástí je také výstup dvou členů posádky na povrch Marsu.

„Je to již naše pátá simulace, a zároveň i náš pátý rok spolupráce s Hvězdárnou Vyškov. Ta má prostory, které se pro simulaci výborně hodí. Po celou dobu můžeme být v jedné budově s účastníky simulace, takže jsme jim neustále na blízku, zároveň jsme ale ve zcela oddělených místnostech,“ říká velitel simulace Jan Jurica.

Místnost, v níž posádka letu stráví více než 100 hodin, je velká 25 metrů čtverečních. Nachází se v ní palandy a chodba, která vede na toaletu a do koupelny. Účastníkům tam tedy nic důležitého nechybí, i přesto je však mise fyzicky i psychicky velmi náročná.

„Snažíme se, aby to bylo co nejreálnější. Posádka tedy před svým odletem odevzdává telefony a ani z počítačů na misi se nemůže připojit na internet. Ke kontaktu s rodinou a přáteli tedy dochází jen velmi zřídka,“ vysvětluje Jurica, který byl účastníkem první simulace v roce 2014.

Účastníci mise se navíc musí smířit s delší dobou odesílání a přijímání zpráv. V případě krizové situace pak musí dokázat včas reagovat a daný problém vyřešit. Například únik kyslíku ve vesmíru by ve skutečném životě totiž znamenal neúspěch celé mise.

V průběhu simulace se bude posádka věnovat předem připraveným experimentům, například výzkumu vzorků, stavbě roveru, monitorování vlastního zdravotního stavu atd.

Ve středu, tedy zhruba v polovině letu, by mělo dojít k přistání na rudé planetě. Dva vybraní členové posádky budou mít možnost vystoupit na její povrch a sesbírat vzorky, které budou zkoumat cestou zpátky.

Celá mise by měla skončit v pátek 14. prosince zdárným návratem posádky na planetu Zemi. Krátce po návratu proběhne také tisková konference.

Expedice Mars v současné době patří mezi přední české projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž pro české a slovenské studenty ve věku od 13 do 18 let je organizována Dětskou tiskovou agenturou a v roce 2018 probíhá už 15. ročník. V rámci soutěže bude v prosinci také vypuštěn stratosférický balón, který ponese gondolu s experimentálními zařízeními navrženými účastníky Expedice Mars.

 

Text: Tereza Matoušová

Foto: Anna Štindlová, archiv soutěže