Pro školky


Nabízíme školení pro učitelky mateřských škol. Obě školení jsou akreditovaná MŠMT.


 • Jak motivovat předškolní děti v zájmu o přírodní vědy pomocí jednoduchých pokusů.

  Na základě zkušeností s astronomickými programy pro děti v mateřských školách, které letos budu uskutečňovat sedmým rokem, jsem vytvořila motivační školení pro učitele MŠ. Vzhledem k tomu, že na středních pedagogických školách není prostor pro výuku jednoduchých přírodovědeckých pokusů, nabízím rozšíření praktických činností s dětmi. Mám vyzkoušené, že formou hry lze tyto pokusy vhodně zařadit do činnosti školy. Děti pak získají nejen motivaci k dalšímu zkoumání různých fyzikálních jevů, ale také motorickou zručnost, jasné vyjadřování o pozorovaných jevech a nezanedbatelná je i nutnost spolupráce v dětském kolektivu. Odmalička tak mohou být děti přiváděny k zájmu o přírodní vědy a o techniku. Při všech činnostech používám předměty z běžného života (plastové lahve, gumičky, zavařovací sklenice, talíře, použitá cédéčka, baterky, zrcátko atd.). Děti tak pod vedením pedagogů mohou objevovat svět trochu jinak. Pokusy se dají většinou provádět i na školním dvorku na čerstvém vzduchu (při pokusech s vodou je to tak i lepší). Při všech činnostech jsem zachovala zásadu přiměřenosti věku a bezpečnosti dětí. Na vesnických školkách, kde jsou věkově smíšené třídy, se zapojily i ty nejmladší děti.

 • Astronomie a kosmonautika-hravé poznávání našeho vesmírného okolí

  Na základě zkušeností s astronomickými programy pro děti v mateřských školách jsem vytvořila motivační školení pro učitele MŠ. Podle ohlasů učitelek jsem se zaměřila témata, která učitelky v dané oblasti potřebují. Jde zejména o planetu Zemi, počasí, jevy na obloze jak za dne, tak v noci. Dále poznáváme ostatní planety sluneční soustavy a trochu se podíváme i do vzdáleného vesmíru. Poznáme několik souhvězdí a krásné báje, které je popisují. Povíme si, proč musí mít kosmonaut skafandr, jak zvířata létala do vesmíru, jak funguje raketa a co vlastně kosmonauti ve vesmíru dělají. Odmalička tak mohou být děti přiváděny k zájmu o přírodní vědy a o techniku. Předvádím také, jak pracovat s dětskými knihami o astronomii a kosmonautice, které mají v naší zemi velmi vysokou kvalitu. Zařazuji i pohybové hry a navazující výtvarné činnosti. Učitelky tak dostanou kvalitní základ pro další oblast výchovy.Hvězdárna Vyškov nabízí  rovněž následující témata výukových programů. Po předchozí domluvě může být obsah přizpůsoben vašim vzdělávacím programům, můžeme vypracovat výstupy a po dohodě poskytneme materiály pro zpětnou vazbu.

 

Témata:

 • Ufounek poznává Zemi - děti poučují maňáska Ufounka o Zemi a samy se dozvědí nové informace: tvar, složení, vzhled, střídání ročních období, úkazy na obloze, bouřka
 • Povídání s Ufounkem - interaktivní povídání s maňáskem na téma toulky Sluneční soustavou Slunce, blízké planety, Měsíc, komety, umělé družice
 • Ufounek a naši vesmírní sousedé - pojmy planeta, hvězda, Slunce, souhvězdí, legendy o souhvězdích

Témata na sebe navazují, obsahují cyklické opakování a myšlenková budování.

Doporučuji všechna 3 témata postupně během školního roku. Při programu pracuji s maňásky a používám dataprojektor, součástí programu je i pohádka a pohybová aktivita (zaměřená na svět práce).

 • Pohádky - naše originální astronomické pohádky vhodné pro nejmenší.
 • Pokusy - jednoduché přírodovědné pokusy pro děti od 3 let, většinu dělají děti samy.
 • Seminář pro učitelky MŠ - seminář akreditovaný MŠMT zaměřený na přírodní vědy.Program může být uskutečněn:

 • ve vaší škole
 • v hanáckém statku v ZOO Vyškov
 • na Hvězdárně Vyškov (autobusová zastávka Vyškov, Marchanice).

Bližší informace Vám ráda poskytne:

Mgr. Dobromila Patáková
vedoucí Hvězdárny Vyškov

tel: 602 596 209, 517 348 668
email: hvezdarna#zavinac#zoo-vyskov.cz