Hvězdárna Vyškov informuje, červen 2024


Za jasných teplých červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna, a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku. Saturn můžeme sledovat ve druhé polovině noci, Mars před svítáním. Měsíc je v novu 6., v první čtvrti 14.a v úplňku 22. a v poslední čtvrti 28. června. Astronomické léto nastává ráno 20. června ve 22:51.

Ve čtvrtek 20. června od 17. hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Budeme malovat a kreslit planetu Zemi a robotická vozítka na Marsu. Připravíme pak výstavku u hvězdárny. V úterý 25. června od 17. hodin bude táborák a pak program na hvězdárně pro děti o Sluneční soustavě. Na všechny programy se, prosím, telefonicky přihlaste a budou vám sděleny podrobnosti.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete zhlédnout pomocí našich dalekohledů. Využijte teplých červnových nocí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21. do 23. hodin. Na program je nutné se předem telefonicky objednat. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 596 209.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov

Přehled akcí:

  • 20. června od 17. hodin Večer pro rodiny s dětmi (pro děti od útlého věku) - budeme malovat a kreslit planetu Zemi a robotická vozítka na Marsu a připravíme pak výstavku u hvězdárny
  • 25. června od 17. hodintáborák a program o Sluneční soustavě (pro děti od 3 let)