Leden 2024 na Hvězdárně Vyškov


Za jasných lednových nocí máme možnost pozorovat zvečera na jihu a východě šestici velmi jasných hvězd: Sírius ve Velkém psu, Rigel a Belgeuse v Orionu, Capella ve Vozkovi, Pollux v Blížencích a Prokyon v Malém psu. Během dlouhé a jasné noci dokonce můžeme postupně pozorovat všechna souhvězdí viditelná v naší oblasti. Těsně po setmění se rozloučíme na jihozápadě s krásnou planetou Saturn. Planetu Venuši spatříme krátce před svítáním. Měsíc bude v poslední čtvrti 4., v novu11., v první čtvrti 18.a v úplňku 25. ledna.

Ve čtvrtek 4. ledna od 16 hodin se na hvězdárně sejdeme (na programu pro děti i dospělé) Sluneční soustava. V úterý 23. ledna od 18. hodin si na programu Měsíc a Mars – naše nové domovy – budeme povídat o kosmonautice a o možném pobytu lidí na těchto vesmírných sousedech. Tento večer je připravený pro širokou veřejnost. Po programu bude za jasného počasí možnost pozorování oblohy naším dalekohledem. Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete zhlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového, s průměrem zrcadla 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je v lednu otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Na program je nutné se předem telefonicky objednat. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Nabízíme také programy pro MŠ, ZŠ i střední školy. Připravíme program i pro kolektivy dospělých mimo návštěvní hodiny pro veřejnost.

 

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov

 

Přehled akcí

  1. ledna od 16 hodin – Sluneční soustava – pro děti od 4 let i dospělé
  2. ledna od 18. hodin – Měsíc a Mars – naše nové domovy. Budeme si povídat o kosmonautice a o možném pobytu lidí na těchto vesmírných sousedech širokou veřejnost. Po programu bude za jasného počasí možnost pozorování oblohy naším dalekohledem.

Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.