Pětičlená posádka je právě na cestě k Marsu


Stohodinová simulace v rámci projektu Expedice Mars bude nejdelším počinem svého druhu v celé Evropě. Do pětičlenné posádky, která odstartovala toto pondělí, 4. 12. 2023, se propracovala pětice tvořící nejlepší tým.

„V Expedici Mars hledáme studenty se zájmem o vědu, techniku anebo jejich popularizaci,” říká velitel projektu Josef Lát a dále prozrazuje: „Je pro nás důležité, abychom našli studenty, kteří umí vycházet s ostatními. Vážíme si schopnosti naslouchat názorům druhých. V neposlední řadě umíme ocenit vůli dokončit rozpracovaný nápad, touhu se zlepšovat i ochotu přijmout konstruktivní kritiku.” Během několika kol byla v minulých měsících vybrána pětičlenná posádka pro simulovaný let na rudou planetu, který probíhá 4. až 8. prosince tohoto roku.

„Účastníci si vyzkouší průběh skutečných letů do vesmíru. Hlavním účelem je plně prověřit schopnosti pěti nadaných studentů. Během svého letu budou mít všichni členové posádky na starosti péči o interiér kosmické lodi, práci na vědeckých experimentech a také přípravu výstupu na povrch Marsu,”říká designér simulace Samuel Amrich. Celá posádka je plně odstřižena od okolního světa. Jejich jediným spojením se zemí je komunikace s řídícím střediskem prostřednictvím centrálního počítače.

Přihlašování do dvacátého prvního ročníku Expedice Mars je možné od příštího srpna do konce září 2024 na stránkách projektu expedice-mars.eu. Prvním krokem pro získání místa v posádce je vyplnění motivačního dotazníku, absolvování pohovoru a výběr odbornosti, přičemž je možné se rozhodnout mezi fyzikem, biologem, konstruktérem, inženýrem a popularizátorem. Následuje vypracování domácího projektu. Třicet nejlepších bude vybráno na on-line konferenci, kde odprezentují porotě svůj projekt. Tuto třicítku bude čekat také Space Day, kde se setkají s významnými osobnostmi kosmického průmyslu. Z následující přípravy na simulaci vzejde pět členů posádky. 

Všichni organizátoři projektu jsou jeho bývalými účastníky. Jednou z nich je i velitelka odbornosti biologů Kateřina Sochorová. Ta na otázku, co jí Expedice Mars přinesla a proč by ji doporučila dalším studentům, odpovídá: „Expedice Mars mi dala nejenom spoustu zkušeností, ale především jsem díky ní poznala mnoho přátel na celý život. Zároveň jsem si ověřila své schopnosti od týmové spolupráce přes komunikaci až ke kritickému myšlení.”

Expedice Mars je od roku 2021 organizovaná spolkem Alumni Scientiae Bohemicae za finanční podpory MŠMT. Slovenskými partnery soutěže jsou Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava. 

Josef Lát

Expedice Mars