Prosinec 2023 na Hvězdárně Vyškov


Na večerní obloze uvidíme za jasných nocí na západě ještě naposledy letní souhvězdí Labuť a Lyru, na jihozápadě podzimní souhvězdí Pegas a Andromedu a na východě zimní Perseus, Vozku a krásný Orion. Planetu Saturn spatříme zvečera nízko nad obzorem, Jupiter po většinu noci a jasnou Venuši nad ránem. Měsíc bude v poslední čtvrti 5., v novu 13., v první čtvrti 19. a v úplňku 27.prosince.

V pátek 1. prosince od 17se sejdeme na programu Zajímavosti a novinky z vesmíru. 4.-8. prosince se na naší hvězdárně uskuteční 10. ročník simulovaného letu na Mars, reportáž lze sledovat na ČT Déčko. V úterý 5.12. si můžete telefonicky objednat návštěvu v řídícím středisku přímo na naší hvězdárně a sledovat kosmonauty v kosmické lodi.

V úterý 19. prosince od 17 hodin si s dětmi na hvězdárně vyzdobíme astronomický vánoční stromeček. Společně vyrobíme ozdoby ve tvaru planet, hvězd, měsíců a kosmonautů. Ozdoby si pak mohou děti odnést s sebou. Prosím, telefonicky se objednejte.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. V roce 2023 bude hvězdárna otevřena naposledy v úterý 19. prosince. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov

 

Přehled akcí:

  • Pátek 1. prosince od 17 hodin Zajímavosti a novinky z vesmíru, program po děti od 6 let a pro dospělé
  • 4.-8. prosince 10. ročník simulovaného letu na Mars, lze sledovat na ČT Déčko, v úterý 5.12. si můžete telefonicky objednat návštěvu v řídícím středisku přímo na naší hvězdárně
  • úterý 19. prosince od 17 hodin Vánoce na hvězdárně, s dětmi budeme vyrábět vánoční ozdoby s vesmírnou tematikou v tichém prostředí naší klubovny

k účasti na programech se objednejte na tel. 602596209